قالب‌بندی فونداسیون و نکات آن - وبسایت شخصی سهند مردی
خانه » دانلود » مقالات عمومی » قالب‌بندی فونداسیون و نکات آن
قالب‌بندی فونداسیون و نکات آن

قالب‌بندی فونداسیون و نکات آن

اولین اقدام در اجرای یک پروژه گودبرداری و سپس شروع عملیات قالب­بندی فونداسیون است. برای این امر ابتدا خطوط آکس­بندی و حدود قالب فونداسیون در روی زمین خط کشی و میخ گذاری شده و سپس عملیات قالب بندی فونداسیون آغاز می شود. برای قالب بندی فونداسیون از قالب های آجری، چوبی و یا فلزی استفاده می­شود. در زیر شرحی بر روش اجرا و تصاویر نمونه قالب بندی به روش­های مختلف نشان داده شده است:

قالب آجری:

در این روش حدود قالب بندی با آجرکاری به ضخامت حداقل ۱۱ سانتیمتر اجرا می­شود. با توجه به اینکه در بیشتر مواقع پس از تخریب ساختمان­های قدیمی مقدار زیادی آجر باقی می­ماند در بیشتر پروژه­های شهری کوچک از این روش قالب بندی استفاده می­شود. شکل زیر نمونه این قالب­بندی را نشان می­دهد.

01

در اجرای قالب بندی آجری در فونداسیون به نکات زیر توجه کنید:

  • قبل از شروع قالب بندی توجه شود سطح بستر به تراز مورد نظر رسیده باشد. کنترل تراز زیر پی یکی از مهمترین پارامترهای اجرا می­باشد. (طبق ضوابط تراز زیر پی حداقل باید ۸۰ سانتیمتر در مناطق سردسیر از سطح زمین پایین­تر اجرا شود؛ این امر به خاطر رعایت عمق یخبندان می­باشد)
  • تراز سطح زمین باید یکنواخت بوده و پستی و بلندی نداشته باشد. کنترل تراز سطح زمین بهتر است با نقشه­برداری انجام شود.
  • سطح خاک زیر پی پس از گودبرداری با روش­های ممکن متراکم گردد. در صورت نیاز به پر کردن زیر پی و رسیدن به تراز مورد نظر، باید زیر پی با نظر مهندس ناظر و مشاور با مصالح مناسب، بسترسازی و تا حد لازم مقاوم شود.
  • توصیه می­شود حدود قالب و آکس­های سازه توسط نقشه­بردار پیاده شود. جهت جلوگیری از خطا در اجرا، نقاط گوشه قالب و تمامی آکس­ها میخ گذاری و حدود قالب پس از ریسمانی شدن کار رنگ آمیزی شوند.
  • در زمان تعیین حدود قالب و تعیین خط بتن مگر به ضخامت قالب مورد نظر خود توجه کنید.
  • پس از تعیین حدود قالب، طسز قالب و فونداسیون به ضخامت حداقل ۱۰۰ میلیمتر بتن مگر اجرا شود. حداقل عیار بتن مگر مصرفی ۱۵۰ کیلوگرم سیمان برای هر متر مکعب بتن مگر می­باشد. طبق بند ۹-۷-۴-۸ مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان حداقل رده مقاومت بتن مگر رده C10 می­باشد. کنترل سطح فوقانی و رعایت حداقل ضخامت بتن مگر باید به دقت صورت گیرد.
  • استفاده از پلاستیک با ضخامت مناسب جهت جلوگیری از جذب آب بتن توسط قالب آجری الزامی می­باشد.
  • جهت جلوگیری از واژگونی قالب آجری پشت قالب باید با خاک پر گردد. قابل به ذکر است که استفاده از پایه­های آجری در فواصل مشخص جهت افزایش استحکام قالب توصیه می­شود.
  • توصیه می­شود جهت افزایش مقاومت قالب از قالب­چینی آجری با ملات ماسه سیمان استفاده شود.
  • پس از بتن­ریزی می توان قالب­های آجری را تخریب و در سایر قسمت­های ساختمان مورد استفاده قرار داد.

قالب چوبی:

استفاده از قالب چوبی جهت قالب­بندی فونداسیون در بسیاری موارد سبب صرفه اقتصادی و افزایش سرعت اجرا خواهد شد. در پروژه­های بزرگ و یا در انبوه­سازی استفاده از قالب چوبی بیشتر مورد توجه می­باشد. شکل زیر نمونه این قالب بندی را نشان می­دهد. نکات استفاده از قالب چوبی مشابه نکات قالب آجری می­باشد.

MF3-A014

قالب فلزی:

استفاده از قالب فلزی جهت قالب­بندی فونداسیون به جهت استحکام و سطح شاقولی مناسب نسبت به سایر روش­های قالب­بندی توصیه می­شود. در بسیاری از پروژه های ساختمانی بلند مرتبه که عمق پی زیاد بوده و یا میزان سطح قالب­بندی فونداسیون کمتر است از قالب­های فلزی استفاده می­شود. شکل زیر نمونه این قالب بندی را نشان می­دهد. نکات استفاده از قالب فلزی مشابه نکات قالب چوبی می­باشد با این تفاوت که در این حالت نیازی به پلاستیک روی قالب وجود ندارد و همچنین پشت قالب می تواند با خاک پر نشود.

03

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

آموزش زبان ترکی آذری آموزش زبان ترکی آذربایجانی