فونداسیون نواری - وبسایت شخصی سهند مردی
خانه » دانلود » مقالات عمومی » فونداسیون نواری
فونداسیون نواری

فونداسیون نواری

طبق بند ۹-۱۷-۲-۱-۲ مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان پی نواری به پی یکسره­ای اطلاق می­شود که بار چند ستون را که در یک ردیف قرار دارند به زمین منتقل می­نماید. در این حالت به پی نواری، پی نواری یک طرفه می­گویند. با توجه به اینکه ستون­های سازه در دو ردیف قرار دارند در بیشتر موارد پی­های نواری در دو جهت اجرا می­شوند که در این حالت به آن پی نواری دوطرفه می­گویند. امروزه با توجه به افزایش تعداد طبقات ساختمان­ها و در نتیجه بار زیاد ستون­ها، استفاده از پی نواری دو طرفه بسیار رایج می­باشد. مزایای استفاده از این نوع پی عبارتند از:

۱-      پی­های نواری دو طرفه مشابه پی­های رادیه سوراخدار هستند، لذا بسیاری از محاسبان مقدار نشست مجاز این پی­ها را تا ۱٫۵ اینچ یا حتی تا ۲ اینچ مجاز می­شمارند. این امر باعث می­شود که تنش مجاز زیر پی بیشتری نسبت به پی منفرد یا نواری یک طرفه تحمل کنند.

۲-      میزان بلندشدگی این نوع پی­ها نسبت به پی­های منفرد بسیار کمتر است و در پی نواری دوطرفه تمام فونداسیون با یکدیگر عمل می­کنند و در بیشتر مواقع فاقد بلندشدگی در پی می­باشیم.

۳-      با توجه به اینکه عملکرد پی نواری به صورت یکپارچه می­باشد لذا نیازی به اجرای شناژ (جز در موارد خاص بنا به نظر محاسب) در فونداسیون وجود ندارد.

۴-      پی­های نواری دو طرفه نشست­های نامتقارن بسیار کمتری به نسبت پی منفرد یا پی نواری یک طرفه تحمل می­کنند.

۵-      قالب­بندی پی­های نواری بسیار ساده بوده و فضاهای خالی بین پی­ها فضاهای مناسبی برای تاسیسات و یا مخازن و غیره را بوجود می­آورند.

۶-   با توجه به اینکه آرماتورهای پی­های نواری در یک جهت اصلی قرار دارد، لذا نسبت به پی­های گسترده آرماتور کمتری مصرف
می­کنند.

طبق بند ۹-۱۷-۵-۲ مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان در پی­های نواری مقدار نسبت آرماتور در ناحیه کششی نباید از ۰٫۲۵ درصد کمتر اختیار شود، مگر آنکه آرماتور به کار رفته به اندازه یک سوم بیشتر از آرماتور تعیین شده در محاسبات باشد. در حالت اخیر این نسبت نمی­تواند کمتر از ۰٫۱۵ درصد اختیار شود. با توجه به اینکه جهت لنگر در پی­های نواری در ترکیب بارهای مختلف تغییر می­کند لذا مقدار آرماتور حداقل هم در پایین و هم در بالا رعایت می­شود. برای به دست آوردن آرماتور طولی حداقل در پی نواری از رابطه زیر می­توان استفاده کرد.

As=0.0025.h.S

در این رابطه As سطح مقطع آرماتور موردنظر که حداقل از شماره ۱۰ است، h ارتفاع کل فونداسیون و s فاصله محور تا محور آرماتورها که طبق بند ۹-۱۷-۵-۳ مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان حداقل ۱۰۰ و حداکثر ۳۵۰ میلیمتر می­باشد.

بسیاری از مهندسین محاسب حداقل آرماتور را ۰٫۱۵ درصد در پی­های نواری در نظر می­گیرند. با توجه به اینکه محدودیت ۰٫۱۵ درصد صرفاً برای زمانی است که آرماتور به کار رفته به اندازه یک سوم بیشتر از آرماتور تعیین شده در محاسبات باشد، لذا کنترل این امر باید توسط محاسب صورت گیرد.

آرماتورهای عرضی پی نواری حداقل افت و حرارت هستند که مقدار نصف آرماتور در بالا و نصف در پایین قرار داده می­شود.
طبق بند ۹-۱۷-۸-۱ مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان
حداقل نسبت سطح مقطع آرماتور افت و حرارت (نصف برای آرماتور پایینی و نصف برای آرماتور بالایی) به کل سطح مقطع بتن در پی نواری با عمق حداکثر ۱ متر از جدول زیر محاسبه می­شود:

رده میلگرد مصرفی

درصد حداقل آرماتور

برای میلگردهای رده S240 و S340

۰٫۰۰۲

برای میلگردهای رده S400

۰٫۰۰۱۸

برای میلگردهای رده S500 و بالاتر

۰٫۰۰۱۵

برای به دست آوردن مقدار آرماتور حداقل در بالا یا پایین پی از رابطه زیر می­توان استفاده کرد:

form

ا

ا

ا

در این رابطه As(top&bot) سطح مقطع آرماتور موردنظر که حداقل از شماره ۱۰ است، þmin درصد حداقل ارماتور از جدول فوق، h ارتفاع کل فونداسیون و S فاصله محور تا محور آرماتورها که طبق بند ۹-۱۷-۵-۳ مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان حداقل ۱۰۰ و حداکثر ۳۵۰ میلیمتر می­باشد.

در پی­های نواری دو طرفه، در محل تلاقی دو نوار فونداسیون، آرماتورهای عرضی اجرا نمی­شوند و آرماتورهای جهت دیگر نوار کفایت آرماتور عرضی را خواهد کرد.

فونداسیون­ها با توجه به عمق زیاد غالباً نیازی به آرماتور برشی (خاموت) ندارند و آرماتورهای عرضی در بالا و پایین مقطع قرار داده می­شوند. در پروژه­های ساختمانی که دیوار برشی و یا مهاربند دارند در بیشتر مواقع اطراف این نواحی برش یک­طرفه زیاد می­شود که لازم است مهندسین محاسب کنترل برش یک طرفه را انجام و در صورت لزوم در این نواحی آرماتوهای عرضی به شکل خاموت به کار روند.

ضوابط آرماتور حداقل برای آرماتورهای عرضی پی­های نواری با عمق بیش از ۱ متر تغییر می­کند. البته در بیشتر مواقع پی­های نواری عمقی بیش از ۱ متر ندارند.

افزایش عمق در پی نواری باعث کاهش میزان آرماتور محاسباتی و کنترل برش پانچ و یک طرفه می‌باشد. برای کنترل تنش زیر پی افزایش عرض نوار غالباً از افزایش عمق پی تاثیر بیشتری خواهد داشت.

 جدول زیر مقادیر آرماتورهای حداقل طولی و عرضی پی­های نواری از عمق ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ میلیمتر نشان می­دهند. فولاد مصرفی از رده S400 می­باشد.

Microsoft Word - Strip footing-page-001

فولاد مصرفی از نوع S400 فرض شده است.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

آموزش زبان ترکی آذری آموزش زبان ترکی آذربایجانی